Chopin Airport exceeds expectations, handles 18.5 million passengers in 2023
January 17, 2024
Scientists reveal Moon’s rock to be 3.5 billion years old
January 17, 2024

Emmanuel Macron ogłasza dostawy broni dla Ukrainy oraz planowaną podróż do Kijowa

Francja zapowiedziała kolejne dostawy broni dla Ukrainy, a prezydent Emmanuel Macron poinformował o tym podczas konferencji prasowej w Pałacu Elizejskim. Francuski lider dodał, że przygotowuje się również do wizyty w Kijowie.
Prezydent Macron został zapytany przez dziennikarzy, czy Francja planuje podpisanie umowy w zakresie bezpieczeństwa z Ukrainą, podobnej do tej, którą podpisały władze Wielkiej Brytanii w ubiegłym tygodniu. – Finalizujemy tego typu umowę, która zostanie podpisana w przyszłych tygodniach – wskazał francuski lider. Dodał, że porozumienie przewiduje dostawy około 40 pocisków dalekiego zasięgu SCALP oraz kilkuset bomb dla ukraińskiej armii.
W przyszłych miesiącach Francja planuje przekazać Kijowowi kolejne armatohaubice CAESAR, kontynuować szkolenia ukraińskich żołnierzy i wspierać ich obronę powietrzną. – Osobiście udam się w lutym na Ukrainę, aby ogłosić finalizację umowy – poinformował Emmanuel Macron.
Francuski prezydent podkreślił, że rosyjska wojna na Ukrainie stanowi obecnie największe zagrożenie dla Francji, i że ewentualna wygrana Rosji może podważyć porządek międzynarodowy. – Uniemożliwiłoby to życie naszym przyjaciołom w krajach bałtyckich, w Polsce i w Rumunii – stwierdził Emmanuel Macron. Zdjęcie-Remi Jouan, Wikimedia commons.

Comments are closed.